Skip to content
11–13 måneder

12 måneder

Hvor meget søvn, hvor mange lure, hvilken sengetid — og hvad der er normalt i denne fase.

Total søvn
11–14 t
Nattesøvn
10–12 t
Lure
2 lure · 2–3 t
Sengetid
18:30–19:30

Eksempel på 12 måneder plan

TidAktivitet
07:00Vågner + mad
10:00Lur 1 (45–75 min, bliver kortere)
11:00Vågner + mad
14:30Lur 2 (1–1,25 time)
15:45Vågner + mad
19:00Putte-rutine starter
19:30Sover

Alle tider er omtrentlige. Juster med 30–60 minutter til dit barn.

Hvad er normalt ved 12 måneder

  • To lure om dagen, selvom den første ofte bliver kortere
  • Begyndelsen på at gå forstyrrer søvnen forudsigeligt — 2–4 uger
  • Nogle babyer ser ud til kun at have brug for 1 lur i nogle dage
  • Øget modstand ved sengetid
  • Natlig opvågnen kan stige — dette er 12-måneders regressionen
  • Sprogforståelsen eksploderer

Hvad har ændret sig siden 10–11 måneder

  • Barnet er ved at lære at gå eller er lige begyndt
  • Den første lur afkortes yderligere
  • 12-måneders regressionen falder sammen med gang og starten på lur-overgangen
  • Overgangen fra flaske til kop starter typisk
Hvad kommer der nu

Overgangen fra 2 til 1 lur gennemføres for de fleste børn mellem 13 og 18 måneder, i gennemsnit omkring 15 måneder.

12-måneders søvnregression

Typisk 11–13 måneder

12-måneders regressionen udløses primært af gang — en af de neurologisk mest krævende motoriske milepæle. Hjernen afsætter betydelige ressourcer til at konsolidere denne færdighed. Det falder også sammen med begyndelsen af overgangen fra 2 til 1 lur.

Almindelige udfordringer ved 12 måneder

Forvirring i lurskemaet

Ved 12 måneder befinder babyen sig ofte mellem to lurskemaer. Den mest effektive tilgang er at holde fast i 2 lure, indtil barnet viser konsekvent parathed til én: første lur afkortes til 30-45 min i to uger eller mere, og den anden lur bliver konsekvent en kamp.

Tidlige morgenopvågninger

Tidlige opvågninger skyldes typisk forskydninger i skemaet. Flyt gradvist den første lur 15 minutter senere, mens sengetiden forbliver konsekvent.

Gang forstyrrer nattesøvnen

Præcis som da barnet lærte at kravle forstyrrede søvnen ved 9 måneder, forårsager gang et lignende mønster med øgede natlige opvågninger — typisk i 2-4 uger.

Flaske eller amning for at falde i søvn

Tolv måneder er alderen, hvor overgangen fra flaske til kop typisk begynder. Vigtigst for søvnen: adskil den sidste madning fra selve indsovningen.

Byg din 12 måneder rutine

Overgangen fra 2 til 1 lur er den mest forstyrrende ændring i søvnen i småbørnsalderen. En tydelig rutine gør hele forskellen.

Byg min rutine — $45 →
Videnskabelig dokumentation
Se forskningen: 25–50% af babyer 6–12 måneder har problematiske natteopvågninger →
Kildebelagte statistikker, prævalensdata og kildehenvisninger.

Relaterede guider

Spørgsmål om søvn ved 12 måneder

Mellem 11 og 14 timer i døgnet. To lure på sammenlagt 2–3 timer.

De fleste babyer på 12 måneder har stadig brug for to lure, selvom den første ofte begynder at blive kortere. Overgangen til én lur sker typisk mellem 13 og 18 måneder.

Måske, men ikke nødvendigvis. Prøv at forlænge det første vågenvindue med 20–30 minutter, før du skærer ned på antallet af lure.

Ja. Den udløses primært af at lære at gå og falder sammen med starten på overgangen fra 2 til 1 lur. Den varer typisk 2–4 uger.

Mellem kl. 18:30 og 19:30 for de fleste børn på to lure. Vågenvindue fra slutningen af anden lur til sengetid bør være 3–3,5 timer.

De hyppigste årsager er: utilstrækkelig mørklægning, lurskemaet skal rykkes senere, eller overtræthed ved sengetid. Tjek først mørklægningen.

Overgangen fra flaske til kop anbefales typisk omkring 12 måneder. For søvnens skyld er det vigtigst at placere den sidste madning tidligere i rutinen — før den sidste bog i stedet for efter.

De fleste børn skifter fra 2 til 1 lur mellem 13 og 18 måneder, i gennemsnit omkring 15 måneder.

Metode baseret på pædiatrisk søvnforskning og evidensbaseret klinisk praksis. Skemaer, vågne-vinduer og regressions-tidslinjer er afledt af retningslinjer fra American Academy of Sleep Medicine (AASM) og National Sleep Foundation.

Læs vores fulde metode